Menu

 

Výjezdová jednotka Rýmařov

Z pohledu do historie má Rýmařov za sebou velkou spoustu požárů, či živelných pohrom. Dle kronik vznikl první velký požár, který zničil město Rýmařov dne 24. dubna 1561 více

TOPlist

21.5.2013        Cvičení dopravní nehoda II.

Dne 29.5.2013 proběhlo další taktické cvičení ve spolupráci s HZS Rýmařov, přičemž tentokrát se jednalo o dopravní nehodu osobního automobilu. Taktické cvičení se provádí z důvodu, aby si hasiči tzv. „nanečisto“ procvičili daný zásah tak, aby je poté při opravdovém zásahu co nejméně věcí překvapilo. Je proto snaha i při chystání dané situace ji co nejlépe napodobit reálu.

Při tomto cvičení dostává v 16:00 hod. operační středisko v Ostravě zprávu, že na ul. Nerudova v Rýmařově havarovalo osobní vozidlo do zdi. Dále se dozvídá, že ve vozidle jsou zaklíněny dvě osoby, přičemž obě by měli být při vědomí. Středisko na místo ihned vysílá dvě jednotky a to 1. vůz HZS Rýmařov + 1. vůz JSDH Rýmařov. Jako první na místo přijíždí HZS Rýmařov, která provádí prvotní průzkum, kterým zjišťuje, že řidič má zaklíněnou nohu mezi pedály a spolujezdec je hlavou opřený o palubní desku a nemůže se narovnat. Do vozidla se dostává zdravotník, který zraněným přikládá krční límce a provádí první pomoc. Velitel zásahu určuje, že profesionální jednotka se bude soustředit na vyproštění řidiče a dobrovolná jednotka, která mezi tím přijíždí na místo se bude soustředit na vyproštění druhého zraněného. Jako prvního se z vozidla daří vyprostit řidiče a to tak, že jsou nejprve odstřiženy dveře a poté pomocí speciálních nůžek i pedály, čímž je uvolněna postižená noha, díky čemuž je vytáhnut z vozidla na nosítka a předán (imaginární) záchranné službě. Vyproštění druhého zraněného je obtížnější vzhledem k poloze v jaké se nachází, protože je zde evidentní zranění páteře. Vyproštění se daří tak, že nejprve tzv. odpárán celý bok vozidla a následně pod pacienta vložena páteřová deska na které se daří pacienta vyprostit z vozidla.