Menu

 

Výjezdová jednotka Rýmařov

Z pohledu do historie má Rýmařov za sebou velkou spoustu požárů, či živelných pohrom. Dle kronik vznikl první velký požár, který zničil město Rýmařov dne 24. dubna 1561 více

TOPlist

21.1.2013          Statistika událostí JSDH Rýmařov za rok 2012

Koncem ledna každého roku vydává územní odbor HZS Bruntál statistiku událostí za uplynulý rok. Ani loňský rok není vyjímkou a tedy: během roku 2012 zasahovala naše jednotka celkem u 49 událostí, což vychází na 4,08 výjezdů za měsíc. Co se týká konkrétních výjezdů jednalo se o 17 požárů, 20 dopravních nehod a na 12 technických pomocích ( řezání stromů, čerpání vody a pod.).

Je však také nutno dodat, že tyto čísla nerozlišují tzv. ostrý výjezd a pohotovost na vlastní zbrojnici, tudíž ze 49 výjezdů se jednalo o cca 30 ostrých.
Počty událostí ostatních dobrovolných jednotek na rýmařovsku za rok 2012: Břidličná 29 událostí, Dolní Moravice 15 událostí, Horní Město 9 událostí, Malá Morávka 6 události, Ryžoviště 5 událostí a Stará Ves 3 události.

Přehled největších událostí u kterých v roce 2012 naše jednotka zasahovala

Datum: 14.01.2012

Místo: Vrbno pod Pradědem, Krejčího č.p. 488 (bytový dům)

Škoda: odhadnuta a vyčíslena poškozenými majiteli na celkovou částku 10.563.159,- Kč

Uchráněné hodnoty: 20.000.000,- Kč dle odhadu VP na bytových jednotkách 1. NP – 4. NP a na bytovém domu č.p. 487, kam se mohl požár rozšířit.

Zachráněno osob: 10

Evakuováno osob: 17

Usmrceno: 1

Zraněno: 7

Požár s účasti 11 jednotek požární ochrany, vyhlášen III. stupeň poplachu. Požár vzniknul v bytovém domě v bytě č. 32 nedbalostním jednáním uživatele bytové jednotky. K rozšíření požáru na další prostory bytového domu došlo vlivem popraskání okenních výplní této bytové jednotky. Plameny šlehaly z okna do volného prostoru. Zde došlo k přenesení požáru na fasádu domu a hoření zateplovacího systému (stabilizovaný polystyrén tl. 50 mm) pod fasádou bytového domu (štuková silikátová Texcolor). Plameny se dostaly pod přesah střechy (Cetris desky), kde se vlivem silného větru rychle šířily v mezistropním prostoru a postupovaly směrem k štítové stěně, která oddělovala druhou část budovy. Požár se šířil vlivem padající hořící střešní konstrukce na zařízení podkrovních pokojů a docházelo tak k jeho dalšímu velmi rychlému šíření do pokojů. Během zásahu byla pohřešována jedna osoba, muž – uživatel bytu, v němž vznikl požár. Byly vytvořeny tři průzkumné skupiny k nalezení této osoby. Ve 22:55 hod. bylo nalezeno ohořelé torzo muže v poloze na zádech uprostřed obytné místnosti bytu č. 32. Při ohledání místa události nebyl zjištěn žádný možný technický iniciátor, který by mohl způsobit vznik požáru. Uživatel bytu byl odpojen dodavatelem elektrické energie z důvodu jejího neplacení, v bytě si svítil pomocí svíček (na podlaze obývacího pokoje nalezeny zbytky svíček, zápalky, zapalovače). Uživatel bytu byl kuřák. Na místo události se dostavil znalec v oboru chemie OKTE Ostrava, pracoviště Frýdek-Místek. Bytová jednotka byla prohledána psovodem se služebním psem – specialistou na vyhledávání akcelerantů s negativním výsledkem.

Na základě zjištěných skutečností byly stanoveny tyto možné příčiny vzniku požáru:

- nespecifikovaná nedbalost (manipulace s otevřeným ohněm, odhozený nedopalek hořící cigarety, zápalka, zapalovač, svíčka)článek a foto na požáry.cz zde

Datum: 8.02.2012

Místo: Mostkov (okr. Šumperk) - požár stolárny

K velmi rozsáhlému požáru dřevařské dílny v obci Mostkov na Šumpersku dne 8. února 2012 od ranních hodin postupně vyjíždělo osm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Prvotní informaci o požáru převzalo operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje třináct minut po páté hodině.

Hasiči již během jízdy k zásahu pozorovali ze vzdálenosti několika kilometrů viditelné plameny. K likvidaci společně s profesionálními hasiči stanic Šumperk, Zábřeh a Uničov vyjely postupně dobrovolné jednotky Troubelice, Nový Malín, Oskava, Libina a také v rámci mezikrajské pomoci dobrovolní hasiči Rýmařov.

V době příjezdu prvních osádek cisternových vozidel byla větší část objektu o rozměrech zhruba 60×20m v plamenech. Postupným nasazením několika hasebních proudů z různých pozic svedli hasiči boj s velmi rychle rozšiřujícími se plameny. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu krátce před osmou hodinou. Následně postupným rozebíráním a proléváním dohašovali menší ohniska. Střecha dřívější hospodářské budovy se postupně propadala.článek a foto na požáry.cz zde


Datum: 19.09.2012

Místo: Rudná pod Pradědem č.p. 205, zemědělský areál (budova skladu píce)

Škoda: 1.500.000,- Kč je vyčíslená škoda majitelem na poškozené polovině budovy skladu píce

Uchráněné hodnoty: 685.565,- Kč na skladu píce (polovina budovy) a 741 q slámy na pravé straně budovy skladu píce

Požár s účastí 14 JPO, vyhlášen II. stupeň poplachu. Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár skladovací haly o rozměru cca 60 x 20 m. Hasiči přestřihli zámek hlavní brány a ustavili vozidlo vedle vchodových dveří do velké haly. Po přestřihnutí zámku na vratech haly příslušníci JPO vnikli do objektu a zjistili, že hoří celá levá polovina uskladněných balíků slámy až po strop haly. Eternitová střecha byla po otevření dveří téměř po celé polovině již bez střešní krytiny. Po vniknutí do objektu byly vytvořeny dva útočné C proudy vody na hašení uskladněných balíků slámy. Dále byl prováděn dohled, aby nedošlo k rozšíření požáru i na druhou polovinu objektu. Ta se podařilo po celou dobu zásahu uhlídat tak, aby nebyla požárem ani vodou zasažena. Na místo události se dostavil znalec v oboru chemie OKTE Ostrava, pracoviště Frýdek-Místek a psovod SSKČ Ostrava se služební fenou - specialistkou na vyhledávání akcelerantů hoření. Ohledání bylo provedeno s negativním výsledkem. Na místě nebyl zjištěn žádný možný technický zdroj iniciace požáru. K iniciaci tohoto požáru mohlo dojít jen za použití otevřeného ohně. Konkrétní osobu, která zde použila otevřený oheň a způsobila tak vznik požáru, se na místě nepodařilo zjistit.

Příčina vzniku požáru je i nadále předmětem šetření HZS MSK a PČR. Jsou prověřovány možné verze vzniku požáru:

- úmyslné zapálení

- nespecifikovaná nedbalost (manipulace s otevřeným ohněm, odhozený nedopalek hořící cigarety)

- děti do 15 letčlánek a foto na požáry.cz zde